Horní menu

Fulltext vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Divadelní představení v rámci předplatného: Nadechnout se života
22
Kino pro děti: Kayara a tajemné město Inků
23 24 25
Maškarní karneval ve Veselé 2025
26
Výroční schůze Mariánského sdružení Stračka
27 28 29
Beseda: Nové výzvy v novém roce
30
Lednový hospodský kvíz
31 1
Sousedský ples 2025
2
Drobečková navigace

Úvod > Sport a turistika > Procházky po Zašové - památky a atrakce > Klášter a klášterní zahrada s křížovou cestou

logo_zasova_CZ_full_color.jpg

Klášter a klášterní zahrada s rybníkem, molem a křížovou cestou

výstav a v klášteře (3).jpeg

 

 

Trinitářský klášter v Zašové tvoří spolu s chrámem Navštívení P. Marie jedinečný památkově chráněný komplex. Od roku 2016 patří podstatná část bývalého klášterního areálu obci Zašová. Záhy z iniciativy několika občanů vznikl spolek Matice zašovská, jehož členové chtějí společně usilovat o to, aby se této kulturní památce dostalo odpovídající obnovy a vhodného využití. 

Komentované prohlídky přízemí kláštera přes léto vždy v neděli od 11.30 do 12.00 hod. a od 16 do 17 hodin. Sledujte ww.klasterzasova.cz pro aktuální informace. 

 

 

 

 

 

Klášterní zahrada

DSC02750.JPG

Za klášterem, jehož interiéry jsou zatím veřejnosti přístupné pouze u slavnostních příležitostí, návštěvníka přivítá příjemné prostředí klášterní zahrady s rybníkem, poníky, ovocným sadem a bylinkovými a květinovými záhony. Novým prvkem, o který se zasloužila Matice zašovská, je křížová cesta. Jednotlivá zastavení, financovaná soukromými donátory, jsou tvořena kombinací surového železného kříže a jemné malby na skle. U každého ze 14 zastavení je umístěn QR kód, přes nějž se dostanete ke krátkým rozjímavým textům. Tvůrcem návrhu je arch. Libor Sošťák, obrázky na sklo nakreslili dnes již absolventi Uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí. 

 

 molo_josef krupa.jpg

 

 

 Molo u rybníka

K zatraktivnění klášterní zahrady jistě přispěje i nově vybudované dřevěné molo, které svou plochou jednak rozšířilo doposud nebezpečně úzký průchod při břehu rybníka a současně návštěvníkům nabídne na jejich procházce zahradou další zajímavé místo a důvod k zastavení se a k tichému vnímání atmosférytéto staré zahrady – oázy klidu v centru naší obce. Poděkování za něj patří rovněž spolku Matice zašovská. 

  

 

banner_120x45mm_3mm_spad.jpg

Příběh trinitáře: Cena za svobodu 

 je název mobilní aplikace se zážitkovou hrou přibližující historii a poslání trinitářského řádu. Zahrát si ji mohou dospělí i děti (určena pro hráče od 8 let). 

Více informací na www.klasterzasova.cz/geohra

 

 

Z historie:

Stavba trinitářského kláštera (kláštera řádu Bosáků Nejstvětější Trojice pro vykupování zajatců (zkráceně trinitářů) v Zašové začala vznikat při novostavbě kostela Navštívení P. Marie v r. 1725. Klášter sloužil svému původnímu účelu pouze do roku 1783 a později se mu nevyhnuly přestavby. Přesto spolu s kostelem a jeho výzdobou zůstal významnou památkou na působení tohoto řádu u nás.

Po Praze to byl druhý nejstarší klášter tohoto řádu v našich zeních. V roce 1783 nařídil císař Josef II. trinitářské kláštery v celé monarchii zrušit - údajně proto, aby zabránil vyvážení peněz (za vykoupené křesťanské zajatce). Zašovský klášter byl následně prodán do soukromých rukou (s výjimkou  části východního křídla, kde vznikla fara).V roce 1901 koupil podstatnou část bývalého kláštera dobročinný spolek z Vítkovic a založil zde Ústav sv. Josefa, jehož posláním byla péče o sirotky a postižené děti. (Předstihli tak i známý pražský Jedličkův ústav.) Pro chovanky ústavu vznikla v areálu bývalého kláštera nová budova dívčí školy. Výuku zde zajišťovaly řeholnice - školské sestry de Notre Dame. Školní budova pozoruhodné a v tomto kraji neobvyklé architektury z režného zdiva se stala novou dominantou tohoto místa. Po roce 1948 tyto nemovitosti "převzal" stát a objekt byl různě stavebně klaster_vizualizace budouciho vzhleduupravován, jak si žádalo jeho momentální využití. V roce 2016 tento bývalý klášterní areál získává obec Zašová, pouze část přiléhající přímo ke kostelu patří stále církvi a slouží nadále jako farní budova.IMG_7596.jpg

Přestože je klášter evidován jako kulturní památka, v minulosti zde byly snahy historický vzhled a původní účel stavby spíše potlačit. Také proto vznikl spolek Matice  zašovská, jehož členové chtějí přispět k tomu, aby nové využití kláštera respektovalo památnost stavby, aby byla pokud možno obnovena typická klášterní architektura a aby byl brán zřetel i na další duchovní a kulturní souvislosti této stavby. 

Více informací o klášteře najdete na www.klasterzasova.cz